Nieuws uit de sector
De term GGO staat voor Genetisch Gewijzigd Organisme. Bij een GGO gaan wetenschappers een klein deel van de genetische code, de DNA-structuur, van dit organisme gaan wijzigen.
Organismen genetisch wijzigen, hoe doe je dit?
Genetische modificatie (vroeger ook wel genetische manipulatie genoemd) is het veranderen van het genetisch materiaal van een levend wezen. Dat gebeurt door gerichte wijzigingen in het DNA, de drager van de erfelijke eigenschappen van elk organisme. De technologie wordt vaak omschreven als knip- en plakwerk met DNA.
Een Genetisch Gewijzigde Gewas, een Belgische ontdekking, verovert de wereld
In 1983 werd de eerste genetisch gewijzigde plant in een Gents labo gemaakt. Vandaag worden wereldwijd miljoenen hectare genetisch gewijzigde gewassen (GGG's) geteeld.
GGO's & veiligheid
Het is onmogelijk om algemene uitspraken te doen over de veiligheid van genetisch gewijzigde gewassen. De enige juiste aanpak is om dit geval per geval te evalueren. De potentiële risico’s van een genetisch gewijzigde gewas hangen af van de nieuwe eigenschappen van het gewas in kwestie en van de omstandigheden waarin het wordt gebruikt. Alle gewassen per definitie als veilig of onveilig afschilderen is dus fundamenteel onjuist.
Toch leven er bij mensen heel wat vragen betreft GGO's in voeding... Zijn GGO’s even veilig als ander voedsel? Is genen eten gevaarlijk? Vormen GGO’s een gevaar op allergie? Wat brengt de toekomst? Hoe herken ik GGO’s in de winkel? Hoe verloopt de Europese voedselveiligheidsbeoordeling? Heb ik de vrije keuze om te kiezen of ik al dan niet GGO’s koop en eet? Hoe wordt de GGO-keten beheerd?
Het effect van GGO's op natuur en milieu
De introductie van genetisch gewijzigde gewassen in het milieu roept heel wat vragen op. Wat zijn de gevolgen voor de natuur en biodiversiteit? Welke milieuvoordelen zijn er verbonden aan de teelt van genetisch gewijzigde gewassen? En welke nadelen?
Meer weten?
Bestel onze gratis brochures!
Diabetes type 2
Diabetes een ongeneeslijke stofwisselingsziekte waarbij het lichaam onvoldoende energie uit suikers kan halen. Vooral diabetes type 2 is de laatste jaren een alarmerend wereldwijd probleem geworden. Er is een enorme stijging van het aantal diabetes type 2 patiënten, zelfs op jongere leeftijd. Zowel erfelijke factoren als omgevingsfactoren spelen een rol bij het ontwikkelen van de ziekte. Tot nu toe focusten wetenschappers zich voornamelijk op het identificeren van genetische merkers bij de mens zelf. Recent onderzoek heeft echter aangetoond dat ook andere factoren zoals de darmbacteriën een rol spelen bij het ontwikkelen van diabetes type 2.
Metagenomics
Om het effect van de darmflora op onze gezondheid te achterhalen, zijn de laatste jaren wereldwijd enorme inspanningen geleverd. Om de biljoenen bacteriën in en op ons lichaam (het menselijke microbioom) in kaart te brengen, wordt tegenwoordig de genetische informatie van alle bacteriën samen onderzocht (metagenomics). Een recente metagenomics-studie waar Jeroen Raes aan meewerkte, toont aan dat mensen onderverdeeld kunnen worden in 3 groepen op basis van de bacteriën in hun dikke darm, de zogenaamde enterotypes.
Studie darmflora diabetes type 2 patiënten
In de huidige studie identifieren Jeroen Raes, Gwen Falony, Shujiro Okuda samen met hun collega’s van het Beijing Genomics Institute (BGI, Shenzen, China) bepaalde bacteriegenen als merkers voor diabetes type 2. Daarvoor onderzochten zij darmstalen van 345 Chinese patiënten met diabetes type 2.
Dit onderzoek geeft aan welke de typische kenmerken zijn van de darmflora van diabetes type 2 patiënten. “Het is een typische flora voor iemand met een milde vorm van darmontsteking” zegt Jeroen Raes. “Nu is het belangrijk om ook in de Westerse bevolking te gaan kijken of deze merkers even voorspellend kunnen zijn – dan ligt de weg naar vroege diagnostische tests open”. Bovendien kan deze microbioomstudie ook als voorbeeld dienen voor toekomstig onderzoek naar merkers van andere aandoeningen, werk dat reeds volop aan de gang is in het VIB-lab, onder meer aan de hand van het Vlaams Darmfloraproject.
Niels De Smet
Het Vlaams Instituut voor Biotechnologie (VIB) reageert bijzonder sceptisch op de "alarmerende" resultaten van een gezondheidsonderzoek over de gevolgen van genetisch gewijzigde maïs.
De wetenschappers van VIB hebben ernstige bedenkingen bij de publicatie van Séralini die vandaag verscheen in het tijdschrift Food and Chemical Toxicology. De conclusies die Séralini trekt kunnen uit de publicatie niet afgeleid worden. De data zullen aan een grondige analyse moeten onderworpen worden.
VIB wijst erop dat Séralini een gecontesteerd onderzoeker is. "Séralini heeft al meer dergelijke verhalen gepubliceerd, maar geen enkel daarvan heeft wetenschappelijk stand gehouden. Dat komt omdat hij conclusies trekt die niet uit gegevens zijn af te leiden. Het Europees Voedselagentschap (EFSA) heeft de vorige studie van Séralini over gmo-maïs op vraag van de Europese Commissie geanalyseerd. Zijn conclusies werden niet gevolgd op basis van gegronde wetenschappelijke elementen en het advies van EFSA over de veiligheid van gmo-maïs werd herhaald."
VIB benadrukt de vele studies die de veiligheid van gmo-maïs aantonen. "In de Verenigde Staten wordt al zeventien jaar transgene maïs gekweekt, voor menselijke consumptie en als voeder voor runderen. Uiteraard zijn deze gewassen voor commercialisatie onderworpen geweest aan de nodige toxiciteitstesten en veilig bevonden. Gezien de polarisatie omtrent GMO’s in Europa zijn er al massaal veel studies gebeurd naar mogelijke toxische effecten van GMO’s. Hieruit blijkt dat GMO’s even veilig zijn voor menselijke en dierlijke consumptie als niet GMO’s.
VIB is voorstander dat studies omtrent de veiligheid van GMO’s uitgevoerd worden, maar stelt dat ze grondig moeten gebeuren en wetenschappelijk correct moeten uitgevoerd worden. VIB betreurt dat niet-correct uitgevoerde studies het imago van GMO’s en de plantenbiotechnologie in het algemeen besmeuren.
In het kader van de oproepen Proeftuin Zorginnovatie Vlaanderen 2012-2013 organiseert het IWT een infosessie voor geïnteresseerden.
Inschrijven kan tot 3 oktober via de IWT-website!
Zaal Hadewych
Koning Albert II laan 15
B-1210 Brussel
Grotere kaart weergeven
Link: Proeftuin Zorginnovatieruimte Vlaanderen Lancering van de Proeftuin Zorginnovatieruimte Vlaanderen Fabienne Wyns
Op deze kennisbeurs vind je op een efficiënte manier interessante expertise. In één opslag kom je te weten wie in Vlaanderen kan helpen bij jouw ontwikkelingsuitdagingen. Je voert hiervoor je vraag in op www.kmokennisbeurs.be en ontvangt antwoorden (door specialisten van kennisinstellingen en studiebureaus) op de beurs.
Ook kan je inspiraties opdoen tijdens de presentaties, waar specialisten uit verschillende domeinen hun licht schijnen op enkele opvallende trends en evoluties in hun onderzoeksveld. Deze inspiratiesessies gaan door van 14u30 tot 18u15 in 2 aparte zalen.
Thema's die aan bod zullen komen zijn o.a.:
- De fabriek van de toekomst
- Ik zorg voor jou
- Slimme mobiliteit
- ...
Meer info in de flyer (pdf) hieronder en inschrijvingen via www.kmokennisbeurs.be Locatie: Brabanthal
Brabantlaan1
3000 Leuven
Grotere kaart weergeven
Bijlages: Flyer KMO beurs 25 oktober 2012 Dirk Otte
De proeftuin Zorginnovatieruimte Vlaanderen beoogt innovatieve zorginitiatieven te ondersteunen waarbij aandacht besteed wordt aan alle aspecten van ouderenzorg, inclusief preventie, sensibilisering, detectie, interventie en zorg.
Call start 21/09/2012 - 08:00 Call einde 08/01/2013 - 12:00 Patricia MentenHerman Van de Velde (Managing Director Van de Velde NV - Marie Jo lingerie) is peter van het project Vlajo Ondernemers voor de Klas 2013. “Via authentieke getuigenissen van bedrijfsleiders krijgen jongeren de unieke kans om kennis te maken met de boeiende aspecten van het bedrijfsleven. Op deze manier houden ondernemers bovendien voeling met de leefwereld van hun toekomstige medewerkers.”
Jasper DelanoyZes ingenieursstudenten aan Karel de Grote Hogeschool Antwerpen werden op 5 juli verkozen tot tweede beste studentenonderneming in de JA-YE Europe Enterprise Challenge 2012. Tijdens deze Europese finale voor teams hoger onderwijs in Skopje namen de topteams uit zestien Europese landen, goed voor 16.000 deelnemende studenten het tegen elkaar op. CarboFraîche vertegenwoordigde Vlaanderen succesvol nadat zij op 2 mei de ViA Wisselbeker wonnen op de Vlajo SBP finale in BNP Paribas Fortis Brussel. Ze ontvingen al lof van de president van de Republic of Macedonia Dr Gjorge Ivanov en ook minister-president Kris Peeters bezorgde de studenten zijn persoonlijke felicitaties.
Jasper DelanoyVlajo Mini-onderneming ePlugs maakt de combinatie met dating slogans en kleuren op oordopjes en wil jongeren sensibiliseren voor de gevolgen van gehoorschade. Dating was nog nooit zo veilig op de zomer festivals. Europa is gek van dit Vlaamse idee. ePlugs wint de publieksprijs op de JA-YE Europe Company of the Year Competion 2012 (Boekarest, Roemenië, 19-22 juli). Bovendien werd CEO van ePlugs, Alexander Cobbaert op het podium geroepen voor de JA-YE Europe Leadership award.
Jasper DelanoyRelevante wetenschappelijke publicatie
Het onderzoek verschijnt in het toonaangevende tijdschrift Nature Genetics (Zimon et al., Loss of function mutations in HINT1 cause axonal neuropathy with neuromyotonia)
Vragen Aangezien dit onderzoek veel vragen kan oproepen, willen we u vragen te verwijzen naar het e-mailadres dat VIB hiervoor ter beschikking stelt. Iedereen kan met vragen over dit medisch onderzoek terecht op patienteninfo@vib.be Sven Verheyen




