Voorstel Europese begroting 2021-2027: helft meer middelen voor onderzoek en innovatie

Published on 04 May 2018

Helft meer middelen voor onderzoek en innovatie

Op 2 mei stelde de Commissie een langetermijnbegroting voor de periode van 2021 tot 2027 voor. Het voorstel moet een antwoord bieden op hedendaagse uitdagingen rond veiligheid en stabiliteit enerzijds en Brexit anderzijds, door te besparen op de uitgaven en in gelijke mate verse middelen in te brengen. Met haar voorstel wil de Commissie de nieuwe begroting afstemmen op de politieke prioriteiten van de Unie. De totale omvang van de begroting in het voorstel bedraagt 1,11% bni voor de EU-27 of 1.279 miljard EUR voor de ganse periode.

Om nieuwe en dringende prioriteiten te financieren, moet er volgens de Commissie geld bijkomen. Nú investeren in gebieden zoals onderzoek en innovatie, jongeren, de digitale economie, het beheer van de grenzen, veiligheid en defensie zal bijdragen tot welvaart, duurzaamheid en veiligheid in de toekomst.

Tegelijkertijd heeft de Commissie onderzocht waar besparingen en meer efficiëntie mogelijk zijn. Zij stelt voor de financiering voor het gemeenschappelijk landbouwbeleid en het cohesiebeleid enigszins te verminderen – met respectievelijk 5% en 7% – om rekening te houden met de nieuwe realiteit van een Unie met 27 lidstaten. Deze beleidsgebieden zullen worden gemoderniseerd om ervoor te zorgen dat zij met minder geld even goede resultaten kunnen neerzetten en zelfs nog met nieuwe prioriteiten rekening kunnen houden. Zo zal het cohesiebeleid een steeds belangrijkere rol gaan spelen bij de ondersteuning van structurele hervormingen en de langetermijnintegratie van migranten. Dit betekent een verschuiving in de middelen, waardoor er een grotere nadruk komt op de gebieden waar de EU-begroting het grootste verschil kan maken.

De Commissie stelt voor om de uitgaven op een aantal gebieden te verhogen, waaronder een verhoging met 50% van de investeringen in onderzoek en innovatie, inclusief een budget van 100 miljard euro voor de vlaggenschipprogramma's Horizon Europa en Euratom.

De rest van de voorstellen (rond de programma’s) volgen later deze maand en begin juni. Op 6 juni volgen de voorstellen voor het Digitaal Europa Programma, op 7 juni voor Horizon Europa (onderzoek en innovatie) en op 8 juni voor het programma rond de interne markt.

Alle documenten en de voorziene tijdslijn zijn terug te vinden op de website EU budget for the future.

What’s in a name? Find out more about 'Horizon Europe' - the next EU Research & Innovation Programme https://t.co/liutWMQEyF #InvestEUresearch #HorizonEU #FutureofEurope pic.twitter.com/lsB9HWFZK6

— Horizon 2020EU (@EU_H2020) 2 mei 2018

Overig EU-nieuws

1. EU-publicatieblad

Het jaaroverzicht van de nieuwsberichten in het publicatieblad van de EU kunt u hier raadplegen. 
 

2. EU-Persberichten - Algemeen

 Het jaaroverzicht van de persberichten van de EU kunt u via deze link raadplegen.
 

3. EU-Persberichten - Macro-economische indicatoren

Het jaaroverzicht van de persberichten macro-econmische indicatoren kunt u via deze link raadplegen.
 

4. EU-Documenten

5. Rollende agenda events

Voor een meer uitgebreide lijst van conferenties, zie onder meer http://ec.europa.eu/research/index.cfm?pg=events 
 

6. Diversen

Een overzicht van lopende openbare bevragingen en nieuwe publicaties vindt u hier.

 

 

Marleen De Proft
Administratief medewerker
Afdeling Coördinatie, Evaluatie, EU en Internationaal O&O&I-beleid

This may interest you

02 July 2024

We are moving

On 12 August 2024, we will officially move to the new Marie-Elisabeth Belpaire Building, the most circular building of the Flemish government and named after one of the most influential women in Flanders in the late 19th and early 20th centuries. This changes both our postal and visiting address. Update our details in your contact database.
27 September 2023

Flanders Looks ahead to the Tenth European Framework Programme for Research and Innovation

Although Horizon Europe (= the ninth European Framework Programme for Research and Innovation) is only halfway through, preparations for its successor have already begun. Therefore, in Flanders, the Working Group 12 of the Flemish Stakeholder Platform for European Programmes (VEP), has drafted a reflection paper on the future FP10. A similar exercise was done in the past for the current Horizon Europe programme.
07 March 2021

Explore Flanders Blue Research and Innovation system

A new publication 'Gearing up our blue knowledge - Tackling ocean challenges in the UN Decade of Ocean Science' invites you to explore the Flanders Blue Research and Innovation system.

EN - Blijf wekelijks op de hoogte

Wij brengen u wekelijks de laatste weetjes, publicaties en cijfers over economie, wetenschap en innovatie in Vlaanderen in uw mailbox.

Nieuwsgierig naar onze voorbije nieuwsbrieven? Bekijk hier ons archief.