Europees Instituut voor Innovatie en Technologie (EIT): politiek akkoord bereikt tussen de Raad en Europees Parlement

Published on 30 January 2021

Algemeen

Tijdens de laatste triloog op donderdag 28 januari, werd tussen de Raad en het Europees Parlement een politiek akkoord bereikt inzake de Verordening voor het Europees Instituut voor Innovatie en Technologie (EIT) en het Besluit inzake de Strategische Innovatieagenda (SIA) voor het EIT.

Mariya Gabriel, Commissaris voor Innovatie, Onderzoek, Cultuur, Onderwijs en Jeugd “is verheugd over het politiek akkoord over de toekomst van het Europees Instituut voor innovatie en technologie, dat integraal deel uitmaakt van het nieuwe programma Horizon Europa voor 2021-2027. Dankzij het verbeterde rechtskader, de nieuwe strategische agenda en de verhoging van de begroting zal het EIT de belangrijkste prioriteiten van de EU op het gebied van onderwijs, innovatie en onderzoek kunnen verwezenlijken en zo bijdragen tot het herstel van de Europese economie en samenleving.”

Belangrijkste kenmerken en wijzigingen van de EIT-Verordening en de EIT SIA

De belangrijkste wijzigingen in de bestaande EIT-verordening betreffen:

  • De financiële duurzaamheid en openheid van de kennis- en innovatiegemeenschappen (Knowlegde and Innovation Communities, KIC's): het EIT voert prestatiegerelateerde mechanismen in voor de toekenning van financiële bijdragen aan KIC's;
  • De strengere beginselen voor monitoring en evaluatie: de voortzetting van bestaande KIC's wordt aan een alomvattende beoordeling onderworpen;
  • De rol van de lidstaten in het bestuur van het EIT: een groep vertegenwoordigers van de lidstaten wordt geraadpleegd over strategische beslissingen, zoals de verlenging van partnerschapsovereenkomsten met KIC's.

De belangrijkste kenmerken van de overeengekomen SIA zijn de volgende:

  • Meer openheid, inclusiviteit en transparantie van de KIC’s;
  • Een verduidelijking van de toepassingsgebied van het nieuwe pilootproject dat de ontwikkeling van ondernemerschap en innovatiecapaciteit in hoger onderwijsinstellingen zal ondersteunen;
  • De vaststelling van subsidiabiliteitscriteria en de begroting voor activiteiten in het kader van het Regionale Innovatieschema (RIS);
  • Een vereenvoudigd, op prestaties gebaseerd financieringsmodel voor de KIC's;
  • Een systeem voor permanente monitoring en evaluatie van de KIC's;
  • Een verduidelijking van de betrekkingen van het EIT met de KIC's na de beëindiging van de partnerschapsovereenkomst;
  • Een gestroomlijnde procedure voor de lancering van een nieuwe KIC in 2022 of 2023 op het gebied van culturele en creatieve sectoren en industrieën en van een tweede nieuwe KIC op het gebied van water, mariene en maritieme sectoren en ecosystemen in 2026, rekening houdend met het strategische planningsproces van Horizon Europa.

Volgende stappen

De relevante organen van Raad en Europees Parlement moeten het voorlopig akkoord nog bekrachtigen. Daarna zal het Europees Parlement zijn positie in eerste lezing aannemen op basis van de overeengekomen teksten (na studie door de taaljuristen). De Raad zal vervolgens formeel de teksten aannemen. Dit alles zal plaatsvinden nadat de Horizon Europa Verordening is aangenomen, waarvan het EIT (voor onder meer budget) afhankelijk van is.

Links

Marleen De Proft
Administratief medewerker
Afdeling Coördinatie, Evaluatie, EU en Internationaal O&O&I-beleid

This may interest you

02 July 2024

We are moving

On 12 August 2024, we will officially move to the new Marie-Elisabeth Belpaire Building, the most circular building of the Flemish government and named after one of the most influential women in Flanders in the late 19th and early 20th centuries. This changes both our postal and visiting address. Update our details in your contact database.
27 September 2023

Flanders Looks ahead to the Tenth European Framework Programme for Research and Innovation

Although Horizon Europe (= the ninth European Framework Programme for Research and Innovation) is only halfway through, preparations for its successor have already begun. Therefore, in Flanders, the Working Group 12 of the Flemish Stakeholder Platform for European Programmes (VEP), has drafted a reflection paper on the future FP10. A similar exercise was done in the past for the current Horizon Europe programme.
07 March 2021

Explore Flanders Blue Research and Innovation system

A new publication 'Gearing up our blue knowledge - Tackling ocean challenges in the UN Decade of Ocean Science' invites you to explore the Flanders Blue Research and Innovation system.

EN - Blijf wekelijks op de hoogte

Wij brengen u wekelijks de laatste weetjes, publicaties en cijfers over economie, wetenschap en innovatie in Vlaanderen in uw mailbox.

Nieuwsgierig naar onze voorbije nieuwsbrieven? Bekijk hier ons archief.